Strona Archiwalna Powiat Słupski

Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Poniedziałek 9 Września 2019     Imieniny: Piotra, Jacka, Sergiusza

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

AktualnościAktualności 2017

Multimedia

  • Podpisanie umowy dotyczącej drogi 21
  • Podpisanie umowy dotyczącej drogi 21
  • Podpisanie umowy dotyczącej drogi 21

Kalendarium

2019-09-01 80. rocznica Wybuchu II Wojny ŚwiatowejIX01 80. rocznica Wybuchu II Wojny Światowej
2019-09-07 Gminne Święto Plonów w SwołowieIX07Gminne Święto Plonów w Swołowie
2019-09-21 Powiatowe Święto Plonów IX21Powiatowe Święto Plonów
2019-09-28 54. Targi Ogrodniczo - PszczelarskieIX2854. Targi Ogrodniczo - Pszczelarskie
Przeglądaj wydarzenia

Przejdź do treści strony

Festiwal Zespołów Folklorystycznych „Ziemia Słupska” 2017

Centrum Edukacji Regionalnej w Słupsku przystąpiło do organizacji Festiwalu Zespołów Folklorystycznych „Ziemia Słupska” 2017. Impreza ma się odbyć 25 czerwca br. w Parku Kultury i Wypoczynku w Słupsku. Festiwal skierowany będzie do wszystkich zainteresowanych, bez żadnych ograniczeń, w tym do: mieszkańców powiatu słupskiego i miasta Słupska, Kaszubów, przedstawicieli mniejszości ukraińskiej i niemieckiej zamieszkujących ziemię słupską oraz turystów wypoczywających nad Bałtykiem, zwłaszcza w pobliskiej Ustce. Wstęp na prezentacje festiwalowe będzie wolny.

Impreza ma za zadanie kultywowanie i upowszechnianie dorobku niematerialnego dziedzictwa kulturowego polskiej wsi, propagowanie tradycji ludowych i folkloru. Jej głównym celem będzie prezentacja i ocena dorobku artystycznego zespołów folklorystycznych biorących udział w Festiwalu. Zamiarem organizatorów jest przybliżanie szerokiej grupie odbiorców piękna zawartego w śpiewie, tańcu i muzyce ludowej oraz stworzenie zespołom uczestniczącym w wydarzeniu płaszczyzny do konfrontacji dokonań artystycznych, wymiany doświadczeń i integracji.

W ramach Festiwalu oprócz prezentacji scenicznych zorganizowane zostaną także inne wydarzenia, w tym kiermasz kół gospodyń wiejskich powiatu słupskiego z wyrobami kuchni regionalnej, prezentacje rzeźbiarzy, malarzy i rękodzielników ludowych oraz warsztaty rzeźbiarstwa. Każdy zainteresowany będzie mógł spróbować swoich sił w posługiwaniu się dłutem. Celem warsztatu będzie zachęcenie uczestników Festiwalu do rozpoczęcia przygody z rzeźbiarstwem.

Festiwal rozpocząć ma msza święta w jednym ze słupskich kościołów o godz. 10:00 z udziałem zespołów folklorystycznych zaproszonych do uczestnictwa w imprezie. Następnie barwny korowód przemaszeruje ulicami miasta do Parku Kultury i Wypoczynku w Słupsku, gdzie w godz. od 11:00 do 17:00 przeprowadzone zostaną prezentacje festiwalowe.

W ubiegłym roku w Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych „Ziemi Słupskiej” zorganizowanym przez Centrum Edukacji Regionalnej w Słupsku uczestniczyło szesnaście zespołów z: Główczyc, Słupska, Damnicy, Potęgowa, Biesowic, Kobylnicy, Dębnicy Kaszubskiej, Rowów, Kępic, gminy wiejskiej Ustka (powiat słupski), powiatu lęborskiego oraz Postomina, Grabówka i Niemicy z województwa zachodniopomorskiego, a także gościnnie Zespół Pieśni i Tańca Stare Troki z Litwy. W bieżącym roku organizatorzy spodziewają się jeszcze większej liczby uczestników, nie mniej niż dwudziestu zespołów folklorystycznych, z naszego regionu, a także innych miejsc w kraju, co sprawi, że Festiwal będzie miał charakter ogólnopolski. Docelowo zyskać ma rangę wydarzenia międzynarodowego. Powiat słupski prowadzi bogatą współpracę zagraniczną.

Współorganizatorem Festiwalu ma być miasto Słupsk, a partnerami: Słupski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Słupsku, Słupski Ośrodek Kultury w Słupsku, Oddział Promocji Starostwa Powiatowego w Słupsku, Wydział Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Słupsku, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Słupsk, Związek Ukraińców w Polsce koło w Słupsku, Słupski Związek Ludności Pochodzenia Niemieckiego. Patronat nad Festiwalem sprawować będą: Starosta Słupski i Prezydenta Miasta Słupska.

Obecnie Centrum Edukacji Regionalnej w Słupsku zabiega o wsparcie finansowe wydarzenia w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2017”.

  • autor: MS, fot. TPWiG , data: 2017-03-14

wsteczwstecz

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7742667 wejść.
Strona Archiwalna