Strona Archiwalna Powiat Słupski

Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Poniedziałek 9 Września 2019     Imieniny: Piotra, Jacka, Sergiusza

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

AktualnościAktualności 2018

Multimedia

  • Zaprzysiężenie starosty powiatu Herzogtum Lauenburg
  • Zaprzysiężenie starosty powiatu Herzogtum Lauenburg
  • Zaprzysiężenie starosty powiatu Herzogtum Lauenburg

Kalendarium

2019-09-01 80. rocznica Wybuchu II Wojny ŚwiatowejIX01 80. rocznica Wybuchu II Wojny Światowej
2019-09-07 Gminne Święto Plonów w SwołowieIX07Gminne Święto Plonów w Swołowie
2019-09-21 Powiatowe Święto Plonów IX21Powiatowe Święto Plonów
2019-09-28 54. Targi Ogrodniczo - PszczelarskieIX2854. Targi Ogrodniczo - Pszczelarskie
Przeglądaj wydarzenia

Przejdź do treści strony

Poleciały „Białe Bociany” ze Smołdzina

W dniu 20 czerwca br. w Gościńcu u Bernackich w Smołdzinie zorganizowano Galę „Białych Bocianów” 2018. Uroczystość miała na celu uhonorowanie osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem i ochroną dóbr kultury w powicie słupskim. Wręczono nagrody finansowe Starosty Słupskiego Zdzisława Kołodziejskiego i drewniane statuetki „Białych Bocianów”, wykonane przez mistrza rzeźbiarstwa Zenona Frąckiewicza.

Galę poprzedziło złożenie kwiatów przy budynku na ulicy Adama Mickiewicza 33 w Gardnie Wielkiej pod tablicą upamiętniającą działalność i twórczość Franciszka Gieresza – nieżyjącego malarza z Gardny Wielkiej i Smołdzina. Wieloletniego członka Klubu Plastyka Amatora w Słupsku, trzykrotnego laureata nagrody wojewody słupskiego „Za aktywną działalność w upowszechnianiu kultury”, „Zasłużonego Pracownika Morza”. Wystawę prac artysty oglądać można było podczas gali w Gościńcu u Bernackich. W uroczystości pod tablicą uczestniczyli bliscy i znajomi Franciszka Gieresza, przedstawiciele gminy Smołdzinio oraz Kapela Kaszubska „Zgoda” ze Słupska. Kaszubi zaprezentowali się tego dnia jeszcze dwukrotnie. Umilali swoją muzyką wejście gościom gali do Gościńca u Biernackich i zagrali po wręczeniu jednej z trzech statuetek „Białego Bociana”. Wraz z rzeźbą laureatom przyznano nagrody finansowe w kwocie 1200 zł.

Całą uroczystość rozpoczął koncert Orkiestry Gminnego Centrum Kultury w Kobylnicy z charyzmatyczną wokalistką Anną Chodyną, jak się później okazało, muzycy otrzymali jedną z sześciu nagród finansowych o wartości 600 zł. Przyznano ją za popularyzowanie przez orkiestrę muzyki klasycznej w środowiskach wiejskich.

Oficjalnie galę zainaugurował starosta słupski Zdzisław Kołodziejski. Swoje przemówienie, poświęcone ludziom kultury, miał także Arkadiusz Walach, wójt gminy Smołdzino. Na uroczystość przybył także wicestarosta słupski Rafał Konon. Obecni byli także artyści z powiatu słupskiego oraz dyrektorzy ośrodków kultury z naszego regionu. Duża frekwencja przerosła wręcz oczekiwania organizatorów.

Kolejne nagrody finansowe trafiały do: Elżbiety Wróbel z Głobina za społeczne zaangażowanie i propagowanie aktywności kulturalnej wśród osób niepełnosprawnych, Sylwii Ziemskiej za propagowanie tańca oraz działalność artystyczną prowadzoną z młodymi mieszkańcami Kępic. Po wręczeniu części z przygotowanych nagród, przed publicznością zaprezentował się duet poezji śpiewanej tworzy przez Małgorzatę Burjan i Patryk Skarbek-Tłuchowskiego. Młodzi artyści reprezentowali Gminny Ośrodek Kultury w Smołdzinie. Duet zawiązał współpracę przy okazji Turnieju Poezji Śpiewanej w ramach 62. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. W repertuarze duetu znajdują się zarówno piosenki autorskie do słów klasycznych poetów, jak i kompozycje znanych i lubianych twórców.

Po występie przedstawicieli gospodarzy wręczono kolejne nagrody, które otrzymali: Elżbieta Rus z Niestkowa za pracę z Dziecięcym Zespołem Pieśni i Tańca „Pomorzacy” oraz Krzysztof Surowiec instruktor kulturalno-oświatowy w Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie – za sukcesy odniesione z prowadzonymi zespołami „Epitetem po Metaforze” i „Teatr Jednego Momentu zza Kurtyny”. Z kolei Jolanta Betkowska ze Słupska – nauczyciel bibliotekarz Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku – nagrodzona została za przypomnienie i popularyzowanie na łamach dwumiesięcznika „Powiat Słupski”/„Wieś Tworząca” pisarzy chłopskich i pisarzy piszących o wsi polskiej.

Po wręczeniu nagród finansowych przyszedł czas na statuetki „Białych Bocianów”. Pierwszą z nich Zdzisław Kołodziejski i Rafał Konon wręczyli Teresie Czyżewskiej, którą uhonorowano za całokształt pracy na rzecz kultury tanecznej i kultywowanie tradycji tańców ludowych. Po wręczeniu tej statuetki przed publicznością wystąpił Zespół Taneczny „Pląs” ze Słupska, prowadzony właśnie przez Teresę Czyźewską. Tancerki zaprezentowały polonez i oberka. W skład zespołu wchodzą byłe uczestniczki zajęć tanecznych w Młodzieżowym Domu Kultury w Słupsku. Zespół "Pląs" od lat pięknie prezentuje polskie tańce narodowe. W maju tego roku zespół z powodzeniem uczestniczył w World Cup of Folklore - Jesolo 2018 we Włoszech. „Pląs” otrzymał wtedy wyróżnienie — rekomendację do udziału w międzynarodowych festiwalach folklorystycznych ważną trzy lata.

Kolejny z bocianów trafił w ręce malarki Elżbiety Bernackiej-Hanus z Gościńca u Bernackich za powołanie do życia Galerii Kolorów Liz B-H, działalność artystyczną i intelektualne ożywienie środowiska. Podczas gali oglądać można było prace artystki zebrane w wystawę zatytułowaną. „Dlaczego nie Niebo?” Wręczeniu tej statuetki towarzyszyła Kapela Kaszubska „Zgoda” ze Słupska, która zaprezentowała wiązankę utworów kaszubskich i piosenkę o Smołdzinie. Zespół istnieje 20 lat. 5 lat występował pod nazwą ROWOKÓŁ ze Smołdzina. Daje liczne koncerty zarówno w kraju, jak i za granicą. W trakcie swojej działalności zespół uhonorowano m.in. nagrodą „Białego Bociana” oraz otrzymała stypendium kulturowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Słupsku. Na przestrzeni 20-letniej działalności zmieniał się skład kapeli, nie zmieniał się jedynie charakter granej przez zespół muzyki.

Po występie Kaszubów przyszedł czas na przekazanie ostatniej tego dnia statuetki „Białego Bociana”. Odebrała ją Marta Fitowska z zespołu MOA, którą wyróżniono za osiągnięcia artystyczne w roku 2017, w tym za zdobycie Głównej Nagrody im. Anny Jantar w Konkursie Debiutów na 54. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za piosenkę „Ile udźwignie niebo”. Właśnie ten utwór oraz piosenkę zatytułowaną „Please swallow” mogli wysłuchać przybyli na galę na podsumowanie uroczystości. Jej ostatnim akcentem było wspólne zdjęcie laureatów oraz – zgodnie z tradycją — toast wzniesiony przez starostę słupskiego Zdzisława Kołodziejskiego za ludzi szeroko rozumianej kultury w powiecie słupskim.

- Serdecznie gratuluję wszystkim nagrodzonym dzisiaj, ale też dziękuję tym którzy działają i tworzą dla nas to piękno w różnej postaci. W postaci tańca, piosenek i bardzo ważnych treści. Życzę państwu jeszcze wielu twórczych działań i dużo zdrowia oraz wszelkiej pomyślności. Wszystkiego dobrego – podsumował starosta Kołodziejski.

Galę poprowadził, jako konferansjer Piotr Kozłowski, były dziennikarz radiowy, a o nagłośnienie wszystkich występów zadbał Mariusz Brokos z Gminnego Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy. Organizatorami uroczystości byli: powiat słupski, gmina Smołdzino, Gościniec u Bernackich, Gminny Ośrodek Kultury w Smołdzinie i Centrum Edukacji Regionalnej Powiatu Słupskiego.

  • autor: CER , data: 2018-06-21

wsteczwstecz

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7740123 wejść.
Strona Archiwalna