Strona Archiwalna Powiat Słupski

Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Poniedziałek 9 Września 2019     Imieniny: Piotra, Jacka, Sergiusza

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

Aktualności

Multimedia

  • Konferencja prasowa
  • Konferencja prasowa
  • Konferencja prasowa
  • -
  • -

Kalendarium

2019-09-01 80. rocznica Wybuchu II Wojny ŚwiatowejIX01 80. rocznica Wybuchu II Wojny Światowej
2019-09-07 Gminne Święto Plonów w SwołowieIX07Gminne Święto Plonów w Swołowie
2019-09-21 Powiatowe Święto Plonów IX21Powiatowe Święto Plonów
2019-09-28 54. Targi Ogrodniczo - PszczelarskieIX2854. Targi Ogrodniczo - Pszczelarskie
Przeglądaj wydarzenia

Przejdź do treści strony

„Bociany” - dla twórców kultury, tablica dla śp. K. Kaliszewskiej

Podczas Powiatowych Obchodów Dnia Działacza Kultury w Siemianicach odsłonięto tablicę upamiętniająca artystyczną działalność śp. Katarzyny Kaliszewskiej, a w Bierkowie rozdano „Białe Bociany 2011” – najwyższe wyróżnienia w kulturze przyznawane w powiecie słupskim. 

Pamiątkową tablicę od mieszkańców gminy odsłonięto na budynku rodzinnym K. Kaliszewskiej, nieżyjącej od dziesięciu lat artystki ludowej, zajmującej się haftem kurpiowskim. K. Kaliszewska urodziła się 21 września 1918 roku we wsi Cieńsza w dawnym powiecie pułtuskim, w województwie mazowieckim. Uprawiała haft kurpiowski, który oparty był na motywach okolic Puszczy Białej. Sztuki tej nauczyła się od swojej babki i matki. Po raz pierwszy jako młoda dziewczyna otrzymała za swoje prace nagrodę w Warszawie. Na początku głównie zajmowała się haftowaniem mankietów kołnierzyków do bluzek kobiecych. Po II wojnie światowej przyjechała ze swoją rodziną na Pomorze i zamieszkała w Siemianicach. W nowym miejscu nie od razu podjęła się pracy hafciarskiej. Powróciła do niej dopiero w 1958 roku, dzięki sprzyjającym okolicznościom. Miała już za sobą trudny okres adaptacji w nowym gospodarstwie. Znalazła też nabywcę na swoje prace, tj. Cepelię prowadzoną przez Zrzeszenie Artystów Art – Region w Koszalinie. Zrzeszenie to opiekowało się artystką odkupując od niej prace, przyznając nagrody, organizując wystawy podczas rozmaitych targów i imprez. Od 1974 roku czynnie uczestniczyła w organizowanych przez Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku konkursach Twórczości Ludowej i Rękodzieła Artystycznego Pomorza Środkowego. W konkursach tych otrzymała I nagrody, przyznane przez Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku w latach: 1974, 1976, 1978, 1980, 1982, 1986, przyznane przez Wojewodę Słupskiego w latach - 1990, 1992, 1994, 1996, 1998. Uznana została za artystkę ludową przez Ministra Kultury i Sztuki, co dało jej uprawnienia do świadczenia emerytalnego. Będąc na emeryturze dalej pracowała i brała udział w licznych wystawach i konkursach. Zmarła 20 sierpnia 2001 roku.

Nagrody „Białego Bociana” w tym roku otrzymali: Anna Chodyna – Erbel – piosenkarka z Ustki, Aldona M. Peplińska – poetka i animatorka kultury z Motarzyna oraz Kepicka Orkiestra Dęta.

Anna Chodyna-Erbel jest absolwentką Policealnego Studium Piosenkarskiego w Poznaniu i Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku na kierunku wychowanie muzyczne. Od 1996 roku jest zatrudniona jako instruktor kulturalno-artystyczny w Klubie Garnizonowym w Ustce. Śpiewa i uczy śpiewać innych. Jest m.in. laureatką nagrody dziennikarzy na Festiwalu w Zielonej Górze w 1989 roku, Złotego Samowara w Zielonej Górze w 1990 roku. Brała udział w konkursie „Debiuty” w Opolu w1991 roku, w programie TVN „Droga do gwiazd”, „Jak to melodia”, w „Szansie na sukces”. Trzy lata temu ukazała się jej pierwsza płyta z piosenkami Agnieszki Osieckiej, a druga – z kolędami.

Aldona M. Peplińskaaktywnie angażuje się w życie społeczne i kulturalne Motarzyna, Kotowa, Budowa i innych wsi w gminie Dębnica Kaszubska. Od ponad czterech lat pracuje społecznie z dziećmi i młodzieżą w świetlicy środowiskowej w Motarzynie. Jest prezesem Niezrzeszonego Stowarzyszenia „Integracja pod lipą”. W ubiegłym roku wydała autorski tomik poezji „Dziś mandarynki straciły twarz”, a na swoim koncie ma jeszcze dwa inne tomiki („Łzy toczą wstążkę na mej twarzy”, „I uszatkę bałwan dostał” – ten  drugi to wspólny projekt). Jest dwukrotną stypendystką starosty słupskiego, społecznym kustoszem Izby Regionalnej w Motarzynie. Pisuje do „Motarzyńskich Wieści” i „Powiatu Słupskiego”. Prowadzi Dziecięcą Grupę Teatralną „Uśmiechnij się” oraz kabaret „Babeczki, który w tym roku za swój program zdobył I miejsce w Powiatowym Przeglądzie Kabaretów Wszelakich „Obciach” w Kobylnicy, a ona – nagrodę indywidualną za kreację aktorską. 

Kępicka Orkiestra Dęta liczy 15 osób i powstała w 2004 roku z inicjatywy Jana Pawlickiego. Działała już w latach osiemdziesiątych, ale po upadku w 1998 roku macierzystego zakładu - rozwiązała się. Siedem lat temu wspomniany Jan Pawlicki po rozmowie z komendantem miejsko-gminnym Ochotniczych Straży Pożarnych w Kępicach postanowił reaktywować orkiestrę. Straż dała mundury, a Instrumenty przekazał dyrektor Zespołu Szkół Leśnych w Warcinie. Dziś występuje „pod skrzydłami” Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, jest jedyną orkiestrą dętą w powiecie słupskim.

Przyznano też dwie nagrody pieniężne, które otrzymali: Zofia Stodoła z Niestkowa, prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Dorosłym „Przystań” z siedzibą w Niestkowe - za musical „Serenada” wg Sławomira Mrożka oraz Piotr Rachwalski z Wrzącej, prezes Stowarzyszenia Użyteczności Publicznej AKTYWNE POMORZE - za zrealizowany w 2010 roku Festiwal Muzyki Alternatywnej „GAROCIN 2010 w Kwakowie oraz za Objazdowe – Odjazdowe – Odlotowe Przedszkole „Wesoły Autobus”

Uroczystościom w Bierkowie towarzyszyła wystawa Czesława Guita z Lubunia, stypendysty starosty słupskiego, zatytułowana „Od maneża do wiatraka – za końskim zadem”. (z.z.)

 

    • autor: Jan Maziejuk
    • autor: Jan Maziejuk
    • autor: Jan Maziejuk
    • autor: Jan Maziejuk
    • autor: Jan Maziejuk
    • autor: Jan Maziejuk

Ogłoszenie o konsultacjach społecznych Programu współpracy Powiatu Słupskiego z organizacjami pozarządowymi na 2011 r.

 

Zarząd Powiatu Słupskiego informuje o rozpoczęciu konsultacji projektu Programu współpracy Powiatu Słupskiego z organizacjami pozarządowymi na 2011 rok.

Uwagi i propozycję zmian do zapisów Programu prosimy zgłaszać na adres poczty elektronicznej: ngo@powiat.slupsk.pl lub adres pocztowy: Starostwo Powiatowe w Słupsku, ul. Szarych Szeregów 14, 76-200 Słupsk, z dopiskiem „Wydział Polityki Społecznej – konsultacje” w terminie do dnia 24 stycznia 2011 r. na Formularzu zgłaszania uwag i wniosków. W przypadku przesłania Formularza pocztą decyduje data jego wpływu do Urzędu.

  • autor: MW

wsteczwstecz

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7740862 wejść.
Strona Archiwalna