Strona Archiwalna Powiat Słupski

Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Sobota 7 Września 2019     Imieniny: Marka, Melchiora, Reginy

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

Powiat SłupskiWspółpraca PartnerskaPowiat Cieszyński

Przejdź do treści strony

Współpraca z powiatem cieszyńskim

16 października 2002 roku została zawarta umowa o współpracy pomiędzy Powiatem Słupskim a Powiatem Cieszyńskim w dziedzinach: turystyki, kultury i sztuki, szkolnictwa, informacji, ochrony zdrowia, kultury fizycznej i sportu.

Powiat cieszyński położony jest w południowej części województwa śląskiego. Graniczy z Republiką Czeską i Republiką Słowacką. Jego powierzchnia wynosi 730,20 km2. Gospodarka powiatu cieszyńskiego oparta jest głównie o usługi, rolnictwo i turystykę. Każdy turysta jest mile widzianym gościem w powiecie cieszyńskim, którego niezwykłość stanowią walory przyrodnicze, malowniczy krajobraz, zabytkowe budowle oraz regionalna kuchnia.

Teren powiatu obejmuje pięć gmin miejskich i siedem gmin wiejskich, które przykuwają uwagę wieloma atrakcjami i cennymi zabytkami. Siedziba starostwa powiatowego znajduje się w Cieszynie, mieście założonym w 810 roku. Znajdują się w nim takie zabytki, jak: budowle romańskie, bogato zdobione mieszczańskie kamienice czy mosty Przyjaźni i Wolności.

Do gmin miejskich należą również: Skoczów, który - urzeka kościołami, osobliwym rynkiem i popularnym Wzgórzem Kaplicówka. Strumień - przyciągający uwagę malowniczymi kamieniczkami wokół rynku, ratuszem wzniesionym około 1628 r. oraz barokowym kościołem rzymsko-katolickim wybudowanym w 1790 roku. Ustroń - miasto uzdrowiskowo-wczasowe, otoczone grzbietami górskimi Czantorii i Równicy. Turyści chwalą tutejsze trasy spacerowe, kolejki liniowe, Leśny Park Niespodzianek oraz Muzeum Ustrońskie. W Wiśle - nazywanej "perłą Beskidów" - spod szczytu Baraniej Góry (1220 m n.p.m.) toczy swe wody do Morza Bałtyckiego rzeka Wisła. Gmina poszczycić się może również Zameczkiem Prezydenckim w Czarnem, skocznią narciarską im. Adama Małysza w Malince i Muzeum Beskidzkim w centrum.

Wiejskie gminy stanowią: Brenna, która prezentuje ścieżki górskie, trasy rowerowe, zabytki architektury drewnianej i góralski folklor. Warta uwagi jest też unikatowa Chlebowa Chata w Górkach. Chybie - gmina położona na skraju powiatu w zakolu górnej Wisły. Przebiegają przez nią szlak rowerowy "Regiotur" oraz Szlak Dziedzictwa Kulturalno-Przyrodniczego "Greenways". Dębowiec - urzekający barokowym ołtarzem i organami w kościele św. Jakuba oraz gorzelnią z pierwszej połowy XVII wieku we wsi Simoradz. Goleszów - w gminie tej zobaczyć można Izbę Regionalną w Cisowicy oraz zabytkowe kościoły w Goleszowie, Puńcowie i Lesznej Górnej. Hażlach - gmina na odcinku 3,5 km graniczy z Czechami, a ciekawostką jest 20-kilometrowa Tandemowa Trasa Rowerowa dla Osób Niewidomych i Niedowidzących. Istebna - roztaczająca piękne widoki na okoliczne pasma górskie, w tym Tatry i Małą Fatrę. W miejscu zwanym Trójstykiem w Jaworzynce schodzą się granice Polski, Czech i Słowacji. Zebrzydowice pochwalić się mogą XVI-wiecznym zamkiem, drewnianym kościołem z 1620 roku we wsi Kaczyce oraz renesansowym pałacem z XVI wieku w Kończycach Małych.

Więcej informacji o powiecie cieszyńskim można znaleźć na stronie: www.powiat.cieszyn.pl

  • Powiat Cieszyński
  • Powiat Cieszyński
  • Powiat Cieszyński

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7735327 wejść.
Strona Archiwalna