Strona Archiwalna Powiat Słupski

Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Sobota 7 Września 2019     Imieniny: Marka, Melchiora, Reginy

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

Powiat SłupskiWspółpraca PartnerskaPowiat Bełchatowski

Przejdź do treści strony

Współpraca z powiatem bełchatowskim

10 października 2010 r. zawarta została Umowa Partnerska, dotycząca wzajemnej współpracy w dziedzinie: turystyki, kultury i sztuki, szkolnictwa, informacji, ochrony zdrowia, opieki społecznej, ochrony środowiska, kultury fizycznej i sportu oraz gospodarki. Umowa podpisana została w wyniku zawartych Uchwał przez radnych słupskich 29 września 2009 r. i radnych bełchatowskich 9 czerwca 2009 r.

Poznaj naszego partnera

Powiat bełchatowski zlokalizowany jest w centrum Polski, w województwie łódzkim, 150 km od Warszawy, 186 km od Wrocławia, 550 od Berlina. W powiecie mieszka prawie 113 tysięcy osób, na obszarze 971 km kw. Powiat bełchatowski obejmuje dwie aglomeracje miejskie: Bełchatów oraz Zelów i sześć gmin wiejskich: Drużbice, Bełchatów, Kleszczów, Kluki, Szczerców, Rusiec. Powiat bełchatowski charakteryzuje duże zalesienie i liczne zbiorniki wodne, co stwarza dobre warunki do uprawiania turystyki i jednocześnie do jej organizacji. Z uroków przyrody korzystają z powodzeniem gospodarstwa agroturystyczne. Turystom sprzyjają oznakowane trasy i ścieżki rowerowe. Ośrodki wypoczynkowe i luksusowe hotele są chętnie odwiedzane także przez biznesmenów oraz grupy szkoleniowe.

W życiu gospodarczym powiatu dominuje przemysł wydobywczy i energetyczny (PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA - Oddział Elektrownia Bełchatów oraz Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów). Ogromne znaczenie mają również małe i średnie firmy z branży budowlanej, tekstylnej, spożywczej i handlowej.

Dzięki rozbudowanej infrastrukturze w powiecie funkcjonuje dobra baza sportowa – baseny, hale sportowe, stadion ze sztucznym oświetleniem, boiska z syntetyczną nawierzchnią oraz korty tenisowe. W 2010 roku rozpoczęło działalność Powiatowe Centrum Sportu. W ramach centrum zimą dostępne będzie lodowisko i tor curlingowy, a latem korty tenisowe, boisko do gry w koszykówkę i piłkę ręczną.

Działalność sportowa w powiecie koncentruje się wokół takich dyscyplin sportowych jak: piłka nożna, siatkówka, kolarstwo, pływanie i lekkoatletyka. Ogólnopolskie sukcesy w tych dyscyplinach odnoszą m.in. zespoły: SKRA Bełchatów, GKS Bełchatów, LKS Stomil, Bełchatowski Klub Lekkoatletyczny.

Znajdujące się w odległości kilku kilometrów od Bełchatowa ośrodki wypoczynkowe "Słok" i "Wawrzkowizna" posiadają zbiorniki wodne, pozwalające na uprawianie sportów wodnych, w tym żeglarstwa. Zbiornik w Słoku wielokrotnie gościł uczestników mistrzostw kraju i świata w sportach motorowodnych i modeli pływających.

Nie bez znaczenia dla warunków turystycznych jest działalność PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA. Z tarasu widokowego można obejrzeć ogromnych rozmiarów odkrywkę „Bełchatów”. Przykładem na atrakcyjne wykorzystanie zewnętrznego zwałowiska jest zagospodarowanie go dla potrzeb wypoczynku narciarskiego (800 m oświetlonej trasy narciarskiej), lotniarskiego, a także turystyki rowerowej i pieszej.

Warte obejrzenia są również zabytki powiatu: zespoły dworsko-parkowe, kościoły drewniane i murowane, kapliczki, cmentarze, a ponadto chałupy z XIX w. i młyny. Nie sposób nie wspomnieć o pomnikach przyrody, które budzą podziw swoim wiekiem i estetyką, m.in. 900-letni dąb „Cygański”, 500-letni dąb „Generał”, rezerwat Jodły, torfowiska 'Święte Ługi” i inne.

Powiat Bełchatowski jest powiatem ekologicznym, choć silny jest tutaj przemysł wydobywczy i energetyczny. Powiat od wielu lat wdraża strategię selektywnego zbierania odpadów, która w kompleksowy sposób rozwiązuje problemy usuwania odpadów we wszystkich gminach należących do powiatu. System obejmuje zbiórkę odpadów segregowanych w ogólnodostępnych pojemnikach, zbiórkę odpadów organicznych, obwoźną zbiórkę odpadów wielkogabarytowych – bezpośrednio z gospodarstw domowych. W ogólnodostępnych punktach rozstawiono kilkaset kompletów pojemników do segregacji makulatury, szkła kolorowego i bezbarwnego oraz odpadów typu PET. Na terenie powiatu zlikwidowano wszystkie mogilniki zawierające odpady niebezpieczne. Potwierdzeniem licznych działań proekologicznych powiatu są prestiżowe nagrody zdobywane w ogólnopolskich konkursach m.in. tytuł „Powiat Przyjazny Środowisku” czy „Lider Polskiej Ekologii”.

Więcej informacji na stronie internetowej: www.powiat-belchatowski.pl

arch. Starostwo Powiatowe w Bełchatowie

  • Powiat Bełchatowski
  • Powiat Bełchatowski
  • Powiat Bełchatowski
  • Powiat Bełchatowski

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7735327 wejść.
Strona Archiwalna