Strona Archiwalna Powiat Słupski

Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Sobota 7 Września 2019     Imieniny: Marka, Melchiora, Reginy

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

Powiat SłupskiWspółpraca PartnerskaPowiat Kielecki

Przejdź do treści strony

Współpraca z Powiatem Kieleckim

2 lutego 2017r., w Sali Audytoryjnej Starostwa Powiatowego w Kielcach, doszło do uroczystego podpisania listu intencyjnego w sprawie współpracy pomiędzy powiatem kieleckim (województwo świętokrzyskie) a powiatem słupskim (województwo pomorskie). Następnie w formie uchwał Rada Powiatu Kieleckiego i Słupskiego potwierdziły chęć współpracy.

Zwieńczeniem procedury było podpisanie umowy o współpracy i omówienie jej kierunków między powiatami, które nastąpiło 24 czerwca 2017r. w Starostwie Powiatowym w Słupsku.

Planowana współpraca pomiędzy powiatami ma obejmować wymianę doświadczeń samorządowych, promocję walorów naturalnych i edukacji, w tym wymianę młodzieży szkolnej, ochronę zdrowia, zaspokajanie potrzeb osób zagrożonych społecznym i zawodowym wykluczeniem.

Poznaj naszego partnera

Powiat kielecki jest największy w granicach województwa świętokrzyskiego, ale też największy w kraju– zajmuje 2247 km2, czyli prawie piątą część jego powierzchni i obejmuje dziewiętnaście gmin. Liczy 206,2 tys. mieszkańców. To najwięcej pośród trzynastu powiatów ziemskich województwa. Więcej ludności ma tylko powiat grodzki Kielce, zarazem siedziba regionu, gdzie siedzibę ma Starostwo Powiatowe w Kielcach.

Ale nie tylko wielkość wyróżnia tę ziemię–krainę Gór Świętokrzyskich–w panoramie Polski. O jej oryginalności i urodzie decydują przede wszystkim rozliczne, często unikatowe walory, jak różnorodność krajobrazowa, przyrodnicze bogactwo oraz dziedzictwo, jakie pozostawia przetaczająca się nad nią historia.

W świętokrzyskich wsiach można jeszcze dziś usłyszeć nieskażoną gwarę, a ludowe zwyczaje kultywują zespoły folklorystyczne, rzeźbiarze i malarze, garncarze w Chałupkach w gminie Morawica, wycinankarki z podkieleckich Mąchocic wykonujące ze słomki misterne pająki, a z bibułek cudowne bukiety, kowale z Oblęgorka. Muzeum Wsi Kieleckiej, mające swój skansen w Tokarni, pokazuje wiele ocalonych przed działaniem czasu dawnych chałup, dworków, spichlerzy, kościółków, wiatraków, aptek, kuźni i zadziwia niezwykłym ogrodem rzeźb Jana Bernasiewicza, niepospolitego i osobnego ludowego artysty.

Ziemia ta zachowała wiele pomników architektury. Ponad Chęcinami górują baszty monumentalnego zamczyska, gdzie wdowy po królach pędziły swe dni ostatnie, przyciągają wzrok ruiny zamków w Bodzentynie i Rembowie, ujmuje swym prostym pięknem kościółek w Grzegorzewicach, zachwycają wspaniałe świątynie z różnych epok, ale i przydrożne, pozdrawiające wędrowca kapliczki, znienacka ukazują się oczom podróżnych dworki wtopione w bujną zieleń parków z wiekowym drzewostanem, a liczne miasteczka z dumą obnoszą swój układ urbanistyczny z ryneczkiem–świadectwo starego pochodzenia.

Ta o wyjątkowych walorach historycznych kraina wpisana jest w pejzaż, którego naturalne cechy podkreśla wysoki standard ekologiczny utrzymywany m.in. poprzez rozbudowany system ochrony środowiska z licznymi rezerwatami, parkami krajobrazowymi i pomnikami przyrody. Ich listę otwiera liczący tysiąc lat, jak chce legenda, dąb „Bartek” w gminie Zagnańsk. Kieleckie to zdrowa kraina nieskażonego powietrza, atrakcyjnych kompleksów leśnych, czystych rzek. Te walory są coraz częściej wykorzystywanym atutem w rozwoju rolnictwa ekologicznego oraz agroturystyki, która coraz wyraźniej staje się specjalnością wsi kieleckiej. Świadczy o tym coraz więcej gospodarstw przyjmujących gości nie tylko z różnych dzielnic kraju, ale i zagranicy. Dostrzegła te możliwości Unia Europejska i pomaga swymi środkami w urządzeniu w Śladkowie Małym w gminie Chmielnik wzorcowej wsi agroturystycznej. Rozwija się baza przyjmująca turystów, którzy mają w tej krainie do wyboru kilka znakowanych tras dla wędrówek pieszych i wypraw rowerowych. W powiecie kieleckim turystyka staje się interesem dla lokalnych samorządów, ale także dla wszystkich inwestorów chcących we współpracy z nimi pomnażać swój kapitał, bo są ku temu wszelkie warunki, poczynając od nader dogodnego położenia powiatu w centrum kraju i na przecięciu ważnych szlaków komunikacyjnych. W podkieleckim Masłowie jest lotnisko. Stąd wszędzie jest blisko: do Warszawy i Krakowa, a Kielce–metropolia województwa–za przysłowiową miedzą.

Stolica regionu buduje swój dzień powszedni na kanwie dziejów i w pięknej kulturowo-przyrodniczej scenerii nie bojąc się żadnych wyzwań, jakie niesie przyszłość. Oto powstałe przed kilkoma laty Centrum Targowe awansowało do czołówki krajowych ośrodków handlowych, a urządzany tu Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego stał się znany w Europie. Skoro o sprawach militarnych – w Kielcach znajduje się Wojskowe Centrum Szkolenia dla Potrzeb Sił Pokojowych ONZ. To miasto spółek giełdowych, licznych banków, coraz większej liczby prężnych firm, ale i znaczący ośrodek naukowo-badawczy – przy Politechnice Świętokrzyskiej znajduje się jedyne w kraju centrum laserowych technologii metali.

Odbywa się tu kilka cyklicznych imprez kulturalnych o ugruntowanej renomie w kraju, jak choćby spotkania teatrów ulicznych czy festiwal kultury młodzieży.

O Kielcach i stanowiącym jego ramy powiecie kieleckim coraz częściej wypowiadane są opinie, iż to nie tylko ciekawe i ładne miejsce, ale też gościnne dla biznesu, który może tu liczyć na życzliwe przyjęcie i dogodne dla siebie warunki.

Źródło: www.powiat.kielce.pl

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7735332 wejść.
Strona Archiwalna