Strona Archiwalna Powiat Słupski

Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Sobota 7 Września 2019     Imieniny: Marka, Melchiora, Reginy

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

Powiat SłupskiWspółpraca PartnerskaPowiat Herzogtum Lauenburg

Przejdź do treści strony

Współpraca z Kreis Herzogtum Lauenburg w Niemczech

1 marca 2001 Rada Powiatu Księstwa Lauenburg zgodnie uchwaliła, że podczas wizyty w dniach 10-13 maja w Słupsku podpisana zostanie umowa o współpracy. 23 kwietnia 2001 roku Rada Powiatu Słupskiego podjęła uchwałę w sprawie nawiązania partnerskiej współpracy pomiędzy Powiatem Słupskiem a Kreis Herzogtum Lauenburg w Niemczech.

Następnie 11 maja 2001 roku w Słupsku podpisana została umowa o partnerstwie pomiędzy Powiatem Herzogtum Lauenburg a Powiatem Słupskim.

Głównym przesłaniem nawiązanych kontaktów było zacieśnienie więzi oraz porozumienia między mieszkańcami obu powiatów. Wieloletnia już współpraca polega nie tylko na wymianie delegacji oficjalnych, wymianie kulturalnej, ale także na kontaktach gospodarczych. Wielokrotnie delegacje z Niemiec gościły w naszym powiecie, m.in. odbyły się z ich udziałem imprezy w Słupsku, Klukach, Ustce i Damnicy. Goście zaprezentowali świat maskotek, malarstwo, wystąpiły zespoły artystyczne, wspaniały chór i orkiestra młodzieżowa. Delegacja ze starostwa z Ratzeburga brała udział w konferencji kaszubsko-pomorskiej, natomiast niemieccy rolnicy odwiedzili gospodarstwa rolne i agroturystyczne, prowadzili debaty na tematy rolnicze, turystyki wiejskiej oraz rozwoju terenów rolniczych. Do powiatu Herzogtum Lauenburg wyjeżdżali również przedstawiciele powiatu słupskiego, m.in. prezentując specjały słupskiej kuchni regionalnej, piękne kaszubskie hafty i wyroby z bursztynu. Współpraca obu starostw polega nie tylko na wymianie delegacji oficjalnych, współpracy kulturalnej i gospodarczej. Obejmuje również szkoły i wymianę młodzieży, lekarzy, pszczelarzy i strażaków. Szkoły wspólnie realizowały różne projekty, w których uczestniczyła także młodzież z Litwy, Holandii i Węgier.

W lipcu 2008 roku w Niemczech przebywała 70-osobowa delegacja powiatu słupskiego, która wzięła udział w inauguracji tamtejszego "Lata kulturalnego nad kanałem", które jest jedynym w swoim rodzaju wydarzeniem kulturalnym o zasięgu regionalnym. W tym też czasie w starostwie w Ratzeburgu otwarto wystawę, na którą obrazy przygotowali malarze z Niemiec i Polski. Wystawa ta była pierwszym etapem realizowanego wspólnie przez oba powiaty projektu musicalu "Konferencja zwierząt", nawiązującego do trudnego problemu integracji dzieci i pokoju na świecie. Przedstawienie premierowe odbyło się na deskach słupskiego teatru, kolejne spektakle zaprezentowano w Niemczech - w Ratzeburgu i Geesthacht. Natomiast w lipcu 2009 roku 15 dzieci z powiatu słupskiego przebywało w dziecięcym namiotowym miasteczku Tillhausen, położonym nad jeziorem w Mölln, gdzie realizowano projekt "Zabawa w miasto - dzieci budują swój własny świat". W projekcie wzięło udział 300 dzieci, w tym 10 z Francji i 15 z powiatu słupskiego. Projekt ten daje dzieciom możliwość poznania podstawowych zasad funkcjonowania miasta, umożliwia również zrozumienie zasad demokracji lub poszerzenie wiedzy o niej. Organizowany jest od 1999 roku, co dwa lata.

Poznaj naszego partnera

Powiat Herzogtum Lauenburg (niem. Kreis Herzogtum Lauenburg) jest jednym z jedenastu okręgów w Szlezwiku-Holsztynie. Leży na północy Niemiec w południowej części Półwyspu Jutlandzkiego. Do powiatu należy: 128 gmin i miasta: Geesthacht, Lauenburg/Elbe, Mölln, Ratzeburg (stolica powiatu).

Jego powierzchnia wynosi 1263 km2. Herb powiatu stanowi tarcza ze srebrną konną głową na czerwonym tle w czarno-białej ramie ze złotą królewską koroną nad tarczą. W księstwie Lauenburg jest 48 jezior i przepływa przez nie rzeka Niedersachsen, co sprawia, że region ten cechuje się pięknym krajobrazem i uroczymi zakątkami. Urzeka też rezerwatami przyrody, parkami krajobrazowymi, wodnymi kanałami, łączącymi jeziora polodowcowe, romantycznymi podwórkami i tętniącymi życiem uliczkami

Herzogtum Lauenburg jest regionem przemysłowo-rolniczym. Rozwinięty jest w nim przemysł maszynowy, chemiczny, włókienniczy i spożywczy. Ważną rolę odgrywa turystyka, dużym powodzeniem cieszą się też kąpieliska wodne. Teren powiatu pokryty jest siecią federalnych autostrad oraz drogami gminnymi wysokiej jakości, co usprawnia komunikację międzyregionalną. Najbliższe lotniska znajdują się w Lubece i Hamburgu.

Powiat Lauenburg posiada bogatą ofertę spędzenia aktywnie wolnego czasu zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Atrakcje przyciągają nie tylko rodziny, ale także większe grupy - wycieczki, obozy, kolonie. Kraina ta słynie również z wybornego sera. Typowym dla niej jest ser tylżycki (Tilsiterkäse). W całym okręgu Szlezwiku-Holsztynie funkcjonuje wiele mniejszych i większych serowarni. "Szlak serów" (Käsestraße) łączy ze sobą serowarnie od okolic Lauenburga po Północną Fryzję (Nordfriesland) i od Bałtyku po Morze Północne.

Więcej informacji na niemieckiej stronie internetowej: www.herzogtum-lauenburg.de

 • Powiat Herzogtum Lauenburg
 • Powiat Herzogtum Lauenburg
 • Powiat Herzogtum Lauenburg
 • Powiat Herzogtum Lauenburg
 • Powiat Herzogtum Lauenburg
 • Powiat Herzogtum Lauenburg

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7735328 wejść.
Strona Archiwalna