Strona Archiwalna Powiat Słupski

Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Sobota 7 Września 2019     Imieniny: Marka, Melchiora, Reginy

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

Powiat SłupskiWspółpraca PartnerskaStarostwo Miasta Niemenczyn

Przejdź do treści strony

Współpraca z Miastem Niemenczyn

30 sierpnia 2013 r. zawarta została Umowa o współpracy partnerskiej pomiędzy Miastem Niemenczyn a Powiatem Słupskim w dziedzinach: turystyki i rekreacji, kultury, oświaty, sportu, zdrowia, pomocy społecznej, rolnictwa i handlu.   
 
Poznaj naszego partnera
 
W źródłach historycznych wzmianki o Niemenczynie datują się już rokiem 1338. Tuż za nieczynnym żydowskim cmentarzem, przy ul. Piliakilnio, widać rozległe grodzisko niemenczyńskie. Znajduje się w tym miejscu, gdzie do rzeczki Niemenczynki wpada bezimenny jej dopływ. Badania archeologiczne dowodzą, że w tym miejscu w X – XI wiekach były umocnienia fortyfikacyjne, stał duży zamek, a nieopodal znajdowała się osada. W 1387 r. zbudowano niemenczyński kościół parafialny. Był jednym z siedmiu , które na Litwie ufundował Władysław Jagiełło. Dzisiejszy kościół  pw. Michała Archanioła stoi na tym samym miejscu. Zachowały się w nim trzy obrazy, zaliczane do dzieł sztuki. Podstawowym fundatorem obecnego kościoła była rodzina Parczewskich, zamieszkała w Czerwonym Dworze, znajdującym się 5 km  od Niemenczyna. W 1803 roku Niemenczyn trafił pod protektorat Uniwersytetu Wileńskiego. 26 lipca 2004r. specjalnym dekretem prezydenta Republiki Litewskiej Valdasa Adamkusa został zatwierdzony herb miasta Niemenczyn, który przedstawia patrona miasta św. Michał Archanioł walczącego ze smokiem.
Niemenczyn jest nieformalną stolicą Rejonu Wileńskiego i bardzo ważny na Wileńszczyźnie ośrodek polskości. Organizowane są w nim liczne imprezy kulturalne i festiwale Związku Polaków na Litwie, stanowiące wizytówkę kultury polskiej na Wileńszczyźnie. Należy do nich m.in. "Kaziuczek niemenczyński", festiwal kultury polskiej "Kwiaty Polskie" itp.
 
W miasteczku istnieje bowiem Muzeum Etnograficzne Wileńszczyzny. Mieści się ono w starej odpowiednio zaadaptowanej remizie strażackiej, a patronat nad nią sprawuje Katedra Etnologii Uniwersytetu Warszawskiego. Siedziba placówki jest tuż za mostem na Wilii, po jej zwiedzeniu trzeba się koniecznie udać do drugiej mieszczącej się w niej instytucji, którą jest Centrum Informacji Turystycznej Rejonu Wileńskiego. 
 
W Niemenczynie warto odwiedzić stojący na wzniesieniu kościół św. Michała Archanioła, wybudowany staraniem Aleksandra Parczewskiego z Nowego dworu, w latach 1848 - 1855, według projektu Józefa Mackiewicza. W środku można zobaczyć kopię obrazu "Przemienienia Pańskiego" Rafaela pędzla Róży Parczewskiej, "Matkę Boską" Szymona Czechowicza, znajdującą się w lewym bocznym ołtarzu oraz organy, należące pierwotnie do katedry wileńskiej.
 
Źródło: kresy.pl; wikipedia
 
Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.vilniaus-r.lt/index.php?id=2661

 

  • Współpraca z Miastem Niemenczyn
  • Współpraca z Miastem Niemenczyn
  • Starostwo Miasta Niemenczyn
  • Starostwo Miasta Niemenczyn
  • Starostwo Miasta Niemenczyn
  • Starostwo Miasta Niemenczyn
  • Starostwo Miasta Niemenczyn

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7735330 wejść.
Strona Archiwalna