Strona Archiwalna Powiat Słupski

Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Sobota 7 Września 2019     Imieniny: Marka, Melchiora, Reginy

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

Powiat SłupskiWspółpraca PartnerskaRejon Rożyszczeński

Przejdź do treści strony

Współpraca z Rejonem Rożyszczeńskim

Na przełomie lutego i marca 2016 roku Rada Powiatu Słupskiego oraz radni Rejonu Rożyszczeńskiego podjęli decyzję o podpisaniu umowy o partnerstwie pomiędzy Rejonem Rożyszczeńskim, w obwodzie wołyńskim na Ukrainie, a Powiatem Słupskim. Obydwie strony umowy zobowiązały się w niej do współpracy w zakresie wymiany doświadczeń w takich obszarach jak: współorganizacja, uczestnictwo w działaniach społecznych, edukacyjnych, sportowych  i  gospodarczych, a także ułatwianie spotkań i wymiany doświadczeń mieszkańców obydwu powiatów, w tym przede wszystkim dzieci i młodzieży, przedstawicieli różnych organizacji społecznych, grup zawodowych oraz przedsiębiorców.

W dniach 10-11 września 2016 roku w powiecie słupskim przebywała delegacja samorządowców z Ukrainy, na czele z przewodnicząca Rejonowej Rady Rożyszczeńskiej Inną Haivoronską oraz zastępcą przewodniczącego Ihor-em Shkilnyi. Wówczas został symbolicznie podpisany dokument o partnerstwie.

Ośmioosobowa delegacja z Ukrainy przyjechała na zaproszenie starosty słupskiego Zdzisława Kołodziejskiego, który zainicjował współpracę między powiatami.

Poznaj naszego partnera

Rejon rożyszczeński jest jednym z 16 rejonów w obwodzie wołyńskim na Ukrainie.  Leży w północno- zachodniej części  Ukrainy.  Został utworzony w 1940 roku. Na terenie rejonu znajduje się 1 miejska rada, 1 osiedlowa rada i 28 silskich rad, obejmujących w sumie 66 miejscowości. Siedzibą władz rejonowych jest Rożyszcze.

Miasto leży nad rzeką Styr, jednego z dopływów Dniepru. W II RP  było siedzibą wiejskiej gminy Rożyszcze. Ludność w większości stanowili Żydzi. Podczas okupacji niemieckiej dokonano eksterminacji ludności żydowskiej. W październiku 1941 roku policjanci z 320. batalionu policyjnego z Łucka rozstrzelali 603 ofiary. 22 sierpnia 1942 roku SD z Łucka przy udziale niemieckiej żandarmerii i ukraińskiej policji rozstrzelało około 3 tys. żydowskich mieszkańców miejscowego getta w pobliskiej kopalni piasku. Kilkuset Żydów zdołało zbiec wywołując pożar getta, a około 400 z nich ukraińscy policjanci wyłapali i rozstrzelali na cmentarzu.

Podczas rzezi wołyńskiej w 1943 roku w mieście istniała zakonspirowana polska samoobrona w liczbie 130 ludzi. Znajdował się tu także oddział policji złożony z Polaków. To, oraz stacjonowanie oddziałów niemieckich i węgierskich, odstraszało bojówki UPA, przez co do Rożyszcz ściągali polscy uchodźcy z okolicznych wsi.

Słynący łaskami obraz Chrystusa Miłosiernego, pochodzący z miejscowości Rożyszcze na Wołyniu, przywieziony został po II wojnie światowej, do wsi Zielonka Pasłęcka (województwo warmińsko-mazurskie).

W Rożyszczach urodził się 19 listopada 1919 Wacław Wójcik - polski kolarz szosowy, dwukrotny zwycięzca Tour de Pologne (1948, 1952).

Od 1995  roku w kościele katolickim pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego znajduje się tablica pamiątkowa, ku czci polskich mieszkańców Wołynia, którzy zginęli w latach 1939-1945. Fundacja Niepodległości w 2014 roku prowadziła prace remontowe na cmentarzu rzymskokatolickim w Rożyszczach.

 

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7735331 wejść.
Strona Archiwalna