Strona Archiwalna Powiat Słupski

Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Sobota 7 Września 2019     Imieniny: Marka, Melchiora, Reginy

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

Powiat SłupskiWspółpraca PartnerskaPowiat Lubański

Przejdź do treści strony

Współpraca z powiatem lubańskim

19 grudnia 2013 r. zawarte zostało porozumienie o wszechstronnej współpracy pomiędzy Powiatem Lubańskim a Powiatem Słupskim w dziedzinach: turystyki, kultury i sztuki, szkolnictwa, informacji, ochrony zdrowia, opieki społecznej, ochrony środowiska, kultury fizycznej i sportu, promocji oraz przeciwdziałania bezrobociu i aktywizacji lokalnego rynku pracy.  
 
Poznaj naszego partnera
 
Powiat lubański to jeden z najatrakcyjniejszych obszarów województwa dolnośląskiego. Do gmin o wysokich walorach turystycznych na jego terenie zaliczają się miasto Świeradów Zdrój, a następnie miasto Lubań oraz gmina Leśna.
 
Największą atrakcją powiatu jest pięknie położony nad Zalewem Leśniańskim Zamek Czocha z połowy XIII w. Legenda mówi, że w ciemne, burzliwe noce w zamkowych komnatach pojawia się duch Białej Damy. Dziś zamek Czocha to obiekt hotelowy, a pobyt tam dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń.
 
W powiecie lubańskim jest też wiele innych obiektów zabytkowych, które świadczą o bogatej historii tych ziem; wśród nich kościoły - np. pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rudzicy (gm. Siekierczyn), ruiny zamku Świecie (miasto i gmina Leśna) i pałace - np. przebudowany z renesansowego dworu w stylu barokowym pałac w Biedrzychowicach (gmina Olszyna). Ziemia lubańska bogata jest w pomniki przyrody, co potwierdza obecność 1000-letniego cisu w Henrykowie Lubańskim (gmina Lubań). Niezwykłym pomnikiem przyrody nieożywionej są bazaltowe słupy w Lubaniu. Naturalną więź między gminami tworzy rzeka Kwisa i jej dopływy, które obfitują w urokliwe miejsca przyciągające pieszych i rowerowych turystów oraz licznych amatorów wędkowania.
 
Góry i Przedgórze Izerskie to znakomite tereny do uprawiania narciarstwa zjazdowego i biegowego. Niektóre odcinki Kwisy pozwalają na uprawianie kajakarstwa (głównie górskiego), a zbiorniki wodne (Leśniański i Złotnicki) przyciągają amatorów wioślarstwa, żeglarstwa, windsurfingu i szeroko pojętej rekreacji nad wodą (w tym wędkarstwa).
Zróżnicowane ukształtowanie obszaru powiatu sprzyja uprawianiu turystyki pieszej i rowerowej. Przez gminy powiatu przebiegają liczne, o różnych stopniach trudności szlaki turystyczne obfitujące w wiele interesujących obiektów kultury materialnej i pomniki przyrody.
 
Do uprawiania turystyki i wypoczynku na terenie powiatu lubańskiego zachęca bogata baza noclegowa. Podstawę tej bazy stanowią liczne hotele, ośrodki wczasowo-wypoczynkowe, pensjonaty, pokoje gościnne i gospodarstwa agroturystyczne. Od kilku lat zauważa się wyraźny wzrost liczby dostępnych miejsc noclegowych oraz osób z nich korzystających. Hotele i pensjonaty w powiecie lubańskim coraz częściej goszczą turystów i kuracjuszy z zagranicy.
 
Istotnym, wyspecjalizowanym elementem oferty subregionu jest rozwinięte lecznictwo uzdrowiskowe w Świeradowie Zdroju, które charakteryzuje się wielowiekową tradycją. Leczy się tam: choroby narządów ruchu, pourazowe i reumatyczne, choroby neurologiczne, niedomagania układu krążenia oraz choroby kobiece, a także cukrzycę i paradentozę. Uzdrowisko w Czerniawie specjalizuje się w leczeniu chorób układu oddechowego u dzieci.
 
Ofertę szeroko pojętej rekreacji i sportowego wypoczynku uzupełniają znajdujące się na terenie powiatu stadiony, boiska i hale sportowe, pływalnie i zespoły kortów tenisowych i ośrodków rekreacyjnych. System informacji turystycznej w Świeradowie Zdroju i Lubaniu funkcjonuje w ramach Jeleniogórskiej Sieci Informacji Turystycznej. Każdy potencjalny turysta może uzyskać tam aktualne dane dotyczące oferty turystycznej powiatu lubańskiego.
 
Źródło: naszlaku.pl
 
Więcej informacji o powiecie cieszyńskim można znaleźć na stronie: http://www.powiatluban.pl/
 

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7735330 wejść.
Strona Archiwalna