Strona Archiwalna Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Sobota 7 Września 2019     Imieniny: Marka, Melchiora, Reginy

Wybór języka

Dla turystówDzieje i kulturaKulturaBrama wjazdowa w Zajączkowie

Brama wjazdowa w Zajączkowie

Brama wjazdowa w Zajączkowie - pochodząca z 1671 roku nieistniejąca dziś brama była przykładem kunsztu cieśli pomorskich. Tego rodzaju bramy były charakterystyczne dla całego terenu Pomorza. Poza ozdobnie wyciętymi mieczami oraz belką wjazdową i kołkowaniem często były datowane i opisane miały podaną zwykle pełną datę wykonania budowli, nazwisko i imię właściciela, a także inicjały cieśli. Brama wjazdowa w Zajączkowie należała do jeden z ciekawszych budowli pomorskich. Została uwieczniona na płótnie przez wybitnego słupskiego malarza z okresu międzywojennego, Otto Priebego w 1937 roku. Do dnia dzisiejszego tego rodzaju brama zachowała się we wsi Możdżanowo, gm. Ustka. Zajączkowo to wieś położona w gminie Kobylnica, wzmiankowana już w XIII wieku. Od 1507 roku należała do rodziny von Massow - na mocy umowy została przekazana Tomaszowi von Massow przez księcia Bogusława X. W 1773 roku wieś przeszła w ręce Friedericha von Zitzewitz z Broczyny. W 1821 roku Zajączkowo kupił podporucznik August Schmidt, zaś od 1884 roku właścicielem dóbr był baron von Coubiere. W 1924 roku posiadłość nabył Walter Mickley i w rękach jego rodziny Zajączkowo pozostawało do czasów II wojny światowej. Ostatnią panią na włościach była Charlotte z domu Mickley. W Zajączkowie zachował się zabytkowy pałac z początku XIX wieku zbudowany przez rodzinę Schmidtów, co upamiętnia umieszczony na fundamencie napis z 1835 roku. Na początku XX wieku dobudowano aneks z tarasem. Pałac wzniesiono na planie wydłużonego prostokąta z ryzalitem środkowym w części południowo - zachodniej. Ściany wymurowano z cegły na fundamencie licowanym kamieniem. Dach o kształcie naczółkowym posiada wystawkę od południowo - zachodniej strony. Z dawnego wystroju pałacu zachowała się drewniana boazeria w salonie, w narożach i przy drzwiach oraz dekoracyjne żaluzje w oknach aneksu. Pałac otaczał park z dwoma stawami założony w końcu XIX wieku.

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7735472 wejść.