Strona Archiwalna Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Sobota 7 Września 2019     Imieniny: Marka, Melchiora, Reginy

Wybór języka

Dla turystówDzieje i kulturaKulturaPodanie o rycerzu Krümmel

Podanie o rycerzu Krümmel

rycerski ród Krümmel związany był od XIV do końca XIX wieku z Duninowem. Później ich rodowe dobra przeszły w ręce znanego pomorskiego rodu von Belowów. Wieść głosi, że średniowieczny rycerz Krümmel zamiast bronić własnych posiadłości i ich mieszkańców sam prowadził awanturnicze życie. Żądny wciąż nowych zdobyczy napadł wioski, rabował i grabił świątynie. W czasie jednej z takich wypraw rycerz Krümmel wraz ze swojąkompanią dotarł na wzgórze Rowokół, gdzie zaczął grabić znajdujący się tam kościół. Kiedy chciał zniszczyć cudowny obraz Matki Boskiej w ołtarzu głównym zerwała się straszliwa burza. Zdarzenie to uświadomiło niesfornemu rycerzowi, jak wielkie popełniał grzechy. W celu zbawienia i ukojenia grzesznej duszy rycerz odbył ponoć nawet pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Jednak jego dusza została potępiona i nie zaznawszy spokoju po dziś dzień błąka się w okolicach Duninowa.

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7735491 wejść.